Värvid

Värvi põhiomadused

Värvuse kolm põhitunnust on toon, heledus ja küllastus,  ja need on peamised omadused, mis määravad värvuse karakteri ja emotsionaalse mõju.

Värvitoon (värvus)

– Ideaaliks spektrivärvid

Küllastus, kromaatilisus

 • Kromaatilised
 • Akromaatilised

Heledus

 • Helestamine
 • Tumestamine

Spektrivärvid

Päikesevalgus on liitvalgus. Läbi prisma, veetilga langedes laguneb ta spektri- ehkvikerkaarevärvideks.

Vikerkaarevärvid

puorkorohetuvi

Peremees ootab  kitselt raha, sulane tema liha, villa

Seitse spektrivärvi

 • punane
 • oranž
 • kollane
 • roheline
 • sinine (hele)
 • indigo (tume)
 • violetne (lilla)

Kromaatilisus
Kromaatilised värvid ehk värvilised värvid
Akromaatilised värvid ehk värvitud värvid

Põhivärvid

 • punane
 • kollane
 • sinine

Põhivärvide segamine
Põhivärve segades saame sekundaarvärvid ehk tuletatud (teised) värvid.

Vastandvärvus

Igal värvusel on täiendvärvus ehk vastandvärvus. Asetades põhivärvid ja neist tuletatud värvid värviringile, saame kolm vastastikku olevat värvipaari. Kaks vastandvärvi(kontrastvärvi) annavad segamisel pruunikashalli.  Pruun sobib iga vastandvärviga paari.

Värviringil asuvad vastandvärvid teineteise vastas.

Kvantiteedi kontrast
Punane- Roheline  1/2 – 1/2
Oranž- Sinine         1/3 – 2/3
Kollane- Violett     1/4 – 3/4
Vastandvärvide puhul on toodud värvide vahekorrad. Iga värvitoon nõuab harmoonia saavutamiseks teatava hulga kontrasttooni (värvi).

Värvide leidmise ülesanne

 • Liimi värviline trükipildi tükk alusele
 • Mõtle lastele värvide ülesanne, mis on seotud selle tükiga
 • Leia külmad (pastelsed, sügise vm) toonid ja kujunda pilti edasi
 • Mustri jätkamine ei ole oluline

Vastandvärvid
Tekstide loetavus sellel kontrastil on raskendatud. Mõjutavad teineteist erinevalt. Kollane ja sinine irriteeriv, roheline rahustab punast.

punane- roheline

kollane- violett

sinine- oranž

WP_20150606_19_12_45_Pro WP_20150606_19_13_05_Pro

Värvide sümboolika ja tähendused

Värvid peegeldavad inimeste iseloomu, kuid neil on ka oma iseloom. See põhineb värvide omadustel ja kultuurilistel ning isiklikel assotsiatsioonidel. Assotsiatsioonid võivad kultuuriti erineda, kuid kõik värvid käivitavad isikliku emotsionaalse reaktsiooni, mis põhineb kogetul ja mälestustel. Psühholoogid on avastanud, et inimeste reaktsioon paljudele inimesi ümbritsevatele värvidele on ühesugune. Kuna värve on läbi aegade kasutatud laste ning täiskasvanute psüühika mõjutamiseks, siis oleks loogiliselt teada nende täpset mõjujõudu.

Punane värv väljendab elutahet, aktiivsust, elujõudu, aga samuti agressiivsust. Inimesed, kes valivad punase värvi, tahavad olla pidevas liikumises ja püüdlevad võimu poole. Punane meeldib tugevatele, energilistele ja enesekindlatele inimestele. Punane on otsekohese inimese värv, kes ei salli kaude asjaajamist. Punane on ka egoistlik värv. Tal lasub lisaks sellele veel süütunde varjund ja häbi. Lapsed armastavad sageli säravpunast oma ego maksmapaneku eas, andes täiskasvanulegi ergutava energialaengu. Punane mõjub üldjuhul ärritavalt, seega kasutavad temperamentsemad täiskasvanud ja lapsed seda intuitiivselt. J. W. von Goethe nägi punases tõsidust ja õilsust, tema arusaamas ühendas punane endas kõiki teisi värve. V. Kandinsky on punast kirjeldanud kui suurt jõudu ja energiat omavat värvi. V. Kandinsky jaoks oli külm punane kurbust tekitav, hingelist nõrkust väljendav värv. Saksa värviteoreetik M. Lüscher on arvanud, et jõuküllane, energiline ja vitaalne inimene saab punase mõjul tugevust juurde, nõrk inimene aga tajub punases ähvardust. Rõõmus punane on armastus, jõud ja isukus, tujutu punane aga raev, ärritus ja vastikus. F. Birreni järgi armastavad punast ekstraverdid, kes aktiivselt väljendavad oma tundeid.

Roosa värv sümboliseerib naiselikkus, tingimusteta armastust, romantikat, sõbralikkust, headust, kergemeelsust, liigset tundlikkust. Ta vähendab agressiivsust ja nõrgestab energiat. Tekitab mugavustunde ja aitab kriisist välja tulla. Kui inimesele meeldib see värv, siis ta on andekas. Inimesest kiirgab head energiat, enesekindlust, sarmi. Ta on sõbralik ja seltskondlik, aga oma tundeid ei avalda.

Oranž värvi sümboliseerib edasiliikumist, rütmi, emotsioone, rõõmu, elurõõmu, seltsivust, aga samuti laiskust, sõltuvust ja hellitatust. Värv aitab inimesel üle elada negatiivset sündmust, aitab andestada teisele inimesele. Oranž värv on võimeline mõjutama inimese meeleolu ja psüühilist seisundit, kui inimesel on apaatia, igavus ja kurbus. Värv kasvatab inimese rahuolu enesega. Kui inimene väldib oranži värvi, näitab see tema kartust elu ees. J. W. von Goethe arvamus oli, et oranž kutsub esile šoki ja mõjub nägemisorganitele purustavalt. V. Kandinsky arvates on oranž jõuküllane, otsustava, energilise, ausameelse, rõõmsa olemisega.

Kollane värv sümboliseerib päikese soojust, mis aitab elust rõõmu tunda. Inimene tunneb end õnnelikuna. Värv vabastab inimest negatiivsusest. Aitab kergemini tajuda uusi ideid ja võtta vastu erinevaid arvamusi. Lastel kõrgendab huvi kogemuse vastu. Kui inimesel on madal enesehinnang, depressioon, pessimism, siis värv aitab nende psüühiliste seisunditega toime tulla. Vaid väike hulk inimesi peab kollast oma lemmikvärviks. Kollane sobib eriti hästi lastele: nad hindavad kollast kõrgelt, kuna see on spontaanne ja rõõmus värv. Kollane annab jõudu melanhoolikule ja flegmaatikule, aitab vastu panna murele ja süngetele mõtetele . J. W. von Goethe nimetas kollast värvi veetlevaks ja rõõmsaks. Samas pidas ta kollast väga mõjutavaks värviks ja nägi paljudes varjundeis negatiivseid omadusi. Seevastu V. Kandinsky arvates ei kanna kollane värv endas sügavamat tähendust. M. Lüscher kirjeldas kollast kui dünaamilist ja kineetilist energiat omavat värvi. F. Birreni järgi kollane on mõjult rõõmus, kerge ja hõõguv värv.

Roheline värv sümboliseerib on loodust, elu, usku. Värvi kasutamine aitab, kui inimene on tasakaalutu, vihane, ebaviisakas ja tal on emotsionaalne tõkestatus. Roheline näitab inimese paindlikkust (paindlik meel), tahet tegutseda, kangekaelsust, isemeelsust, järjekindlust eesmärgi saavutamisel ja oskust koondada tähelepanu oma tegevusele Tasub tähele panna, et roheline võib näidata, et inimene ei armasta riski ega uuendusi ning on oma mõtteviisilt natuke vanamoodne, igav ja liialt konservatiivne. Värv soodustab uinumist ja rahustab jonnivat väikelast. J. W. von Goethe pidas rohelist värvi rahulolutunde loojaks. V. Kandinsky arvates on roheline liikumatu, staatiline värv. M. Lüscher arvas, et roheline kannab on potentsiaalset energiat.

Sinine sisendab ülevuse ja vabaduse tunnet, selgust, vaimsust. Sinised on taevas ja meri. Sinine sümboliseerib pimedat usku ja ustavust, teadmisi ning harimatust. Helesinine sümboliseerib kaugust, tumesinine sügavust. Sinise värviga seonduvad intuitsioon, tõde, idealism, rahu, autoriteet, stabiilsus, kontsentratsioon, traditsioon. Teadlased väidavad, et hüsteerilised ja koleerilised inimesed lausa vajavad sinist, sest sinine maandab alateadlikku agressiooni. Helesinine mõjub jahutavalt ja rahustavalt, juhib mõtteid vabadusele. Värv rahustab, süvendab enesekindlust ja –usku, vabastab murest ja hirmust. Sinisele värvile omistatakse lõõgastavat toimet. J. W. von Goethe nimetas sinist tühjaks ja külmaks, mis näib aga inimest ligi tõmbavat. V. Kandinsky arvas, et kui tumesinine on sügav ja lõpmatusse süüviv, siis helesinine sisendab vaikset rahu.

Violetne värv sümboliseerib tarkust, vaimsust, müstikat, inspiratsiooni, artistlikkust, surma, seadust, võimu, õilsust, võõrandumist ja fanatismi. Violetne ühendab mõtlemist ja keha, samuti matereaalseid vajadusi ja hinge vajadusi. Tasakaalustab meeste ja naiste energiat inimese organismis. Violetse värvi valivad nii intellektuaalselt kui ka emotsionaalselt ebaküpsed inimesed. Kui lapsed valivad selle värvi, siis näitab see, et maailm on nende jaoks koht, kus kõik on lubatud ja võimalik kätte saada.

Pruun värv sümboliseeb sügist, ustavust, igavust, konservatismi, hirmu, vastupidavust ja töökust. See on usaldusväärsuse, praktilisuse, tugevuse värv. Näitab, et inimene püüab jõuda enda püstitatud eesmärgile, aitab säilitada aega ja jõudu. Must värv sümboliseerib ööd, rahu, pimedust, saladust, väljakutset, kurbust, allasurumist ja surma. Kui inimene tunneb nõrkust, vajab kaitsmist või kui tunneb vajadust üksinduse järele, siis ta kasutab musta värvi abi. Inimesel, kellele meeldib must värv, võib olla vastuoluline karakter. Ta võib pidada end tõsiseks, konservatiivseks inimeseks või hoopis olla uhkeldav ja isegi upsakas.

Valge värv sümboliseerib valgust, rahu, muretust, puhtust, tühjust, süütust, koondatust, võõrdumist ja üksindust. Valge värv on seotud vaimsusega. Ta laadib energiaga ja puhastab.

Hall värv sümboliseerib varju, pilvi, liikumatust, stabiilsust, realismi, igavust, kainust, mõistust ja igatsust. Hall värv ei ole depressiivne, kuid rõõmsaameelsust ka ei sisenda. See värv näitab inimese intellektuaalsust. Hall lõdvestab ja aitab inimesel tunda end rahulikuna ning tekitab und. Värv ei ole soovitatav inimesele, kes on otsustusvõimetu. Inimene, kes armastab halli, eelistab ohutut, usaldusväärset ja tasakaalustatud elustiili, samuti teeb tihti elus kompromisse. Ta on rahulik ja asjalik, talle ei meeldi tähelepanu äratada. Ta naudib oma tööd ja püüab olla abivalmis. Üldiselt on ta aeglane, konservatiivne, tagasihoidlik ja usaldusväärne.

 


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s