Kääridega lõikamine

 

Lastele on käelises tegevuses kõige lähedasem on paberist meisterdamine. Meisterdamine on nii mäng, looming, matkimine kui ka katsetamine. Lastega käelise tegevuse tunde planeerides, tuleks arvestada nende ealisi võimeid. Laps õpib oma keskkonnas aktiivselt ja praktiliselt tegutsedes. Paberist meisterdamine on üks parimaid võimalusi lapse huvi äratamiseks ja vaheldusrikka keskkonna loomiseks. Kõikides vanuseastmetes on oluline teha ühistöid, et laps õpiks koos teistega töötama, töövahendeid jagama, arutlema ja lahendusi otsima.

Kaheaastase esimesed meisterdused on just paberist, laps rebib ja liimib. Tegevused ei ole tulemusele orienteeritud, pigem on tähtis käelihaseid arendav kortsutamine ja liimipulga käes püsimise õppimine.

Kolmeaastane on võlutud liimimisest, suurte pindade liimiga katmisest, soovitav oleks anda lapsele nii liimipulk kui ka pintslit ja segatud liimisegusid. Kolmeaastaselt hakatakse kasutama kääre, sobiv aeg on alustada töövahendite kasutamise oskuste õpetamist. Lapsele meeldib rebida ja kortsutada, pikka ja püsivat tegevust on veel vara loota.

Nelja-aastasele meeldib endiselt paberit töödelda: lõigata, rebida, kortsutada ja liimida. Ta oskab juba ka kõvemast paberist meisterdada ja iseseisvalt ribasid lõigata.

Viieaastane lõikab välja lihtsamaid kujundeid, ka geomeetrilisi. Võib alustada voltimise lihtsamate harjutustega.

Kuueaastane saab hakkama juba punumise, põimimise ja keerukamate kujundite lõikamisega. Voltimine nõuab kujundlikku mõtlemist ja väga täpseid töid laps teha ei suuda.

Seitsmeaastase lapse käteosavus lubab lõigata ja kleepida ka väiksemaid kujundeid. Voltimises võib lastega teha lihtsamaid mängu- ja tarbeasju.

joon3

1. Vaba sirge lõige

2. Sirged narmad – lõpeta. Joonista ette, laps lõikab.

3. Sirge pidurdusega (päike)

4. Sikk-sakk (mägi-org). Ranne liigub kääridega koos

5.  Sikk- sakk pidurdusega mäe tipus ja orus.

6. Vaba laineline – meri

7.  Laineline pidurdusega laine harjal ja laine vaos

8. Iseseisev kujund paberi keskelt välja lõigata

9. Ringid, paiguta paberile ökonoomselt, lõika välja

10.  Spiraalne lõige ringist


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s