Audiovisuaalne kirjaoskus

AKADEMILINE POSTITUS

Miljonite inimeste jaoks meedia on loomulik elu osa. Youtube ja teised võrdsed infovahenduse süsteemid tänapäeval ei pane kedagi imestama. (Tallinn, 2011). Täna audivisuaalne kirjaoskus on Pop kultuur või lihtsalt elu stiil noorte seas. Koolilastel on lemmikud blogerid Youtubeis. Video monteerimine ja audio effektide lisamine pakkuvad erinevad appid Anroid marketis. Ipad tootedes on olemas oma rakendus, mille abil võib teha filmi.

Selleks, et panna mingi sisu oma filmile on vaja läbi töötada kõiki ettape. Kuidas auditooriumile mõjuda, sõnumi moodustada, seda on vaja õpetada. (Tallinn, 2011). Mõnedele noortele need asjad on loomulikud ja lihtsad, sest nendel on olemas ressursid (IKT-vahendid, internet­), teistel ei ole ressurse ja teadmisi kuidas sellega toimida. Nendele inimestele on vaja anna võimalus omandada tehnilisi oskusi.

Eriti vajalik audiovisuaalne kirjaoskus hariduses. Juba eelkooliealist last tuleb õpetada kriitilselt mõista meedia sisu. Animatsiooni loominguse kaudu saavad lapsed aru protsessi käiku. Teema valikust kuni video monteerimiseni ja tulemuse saavutamiseni. Iseeneses protsess on pikkaajaline ja lapsed õpivad tegutseda koos. (Randoja, 2014). Alushariduses digitaal meedia on juba tavaline asi. Lapsed mängivad arendavaid mänge, õpetaja laadib üle fotosid blogisse ja teeb postitused vanematele. Tegevuses digitaal meedia kasutatakse ilustreerimiseks. (Pors, 2011). Siiski meediakasvatus vajab kriitilist meelt. Selleks, et seda omandada on vaja intensiivselt meediat kasutada ja avastada erinevatest rollidest. (Pors, 2011).

Mina ise kasutan tehnikat oma töös lastega. Pildistamine ja videote filmimine vanemate jaoks. Teemaga seotud jalutus käigud metsas fotoaparaadiga, kus lapsed otsivad vastavad ülesannele asju ja ise pildistavad. Suurtele lastele meeldib intervjuud teha, kus õpetaja filmib ja lapsed võtavad intervjuu teistel ja pärast vaatavad läbi tulemust. Õppetegevustel on mugav kasutada arvuti ja internet, et näidata klippe. Parem üks kord näidata, kui mitu korda selgitada.

 

KASUTATUD ALLIKAD:

Tallinn, J. (2011). Audiovisuaalne kirjaoskus

http://uudiskiri.e-ope.ee/?p=1432 [19.03.2016]

Leikop, M. (2014). Animafilmi tegemine toob lasteaiapäeva elevust

http://uudiskiri.e-ope.ee/?p=13473 [19.03.2016]

Pors, M. (2011). Multimeedia lasteaias – oht või võimalus?

http://koolielu.ee/info/readnews/144831/multimeedia-lasteaias-oht-voi-voimalus [19.03.2016]


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s