Haridustehnoloog lasteaias

Akadeemiline postitus

Eesti riik otsustas olla esimesena digimaailmas. Eesti kodanikud igapäeva elus kasutavad nutitelefone ja arvuteid. Skype, Viber, Facebook, Youtube kõik need süsteemid on veebipõhised ja kõikidele tuttavad. Iga koolilaps kasutab erinevaid appe, mis on alla laetud nutitelefoni marketist. IKT-vahevendite kasutamine on elu stiil, mis annab komforti, säästab aega ja ressurse. Hariduses nüüdseks on palju lihtsam näidata õpijatele klippe/ videot, kui selgitada pikemat aega. Selleks, et kasutada need rikkaid võimalusi, on vaja suurt kogemust. Kuidas vältida ohud, kuidas kasutada internet turvaliselt. Selle kogemuse saamiseks on vaja teha palju vigu. Või õpida nendel, kes seda teavad ja võivad jagada oma teadmisi. Juba lasteaias võib õpetada last kasutada IKT-vahendeid ja võtta vastu meediat kriitiliselt. Läbi aktiivse looja rolli teha filme, multifilme, animatsioone, mänge ja e-raamatuid. Selliseid võimalusi ei olnud mitte kunagi varem lasteaias. Uurimised on näidanud, et suunatud IKT-vahendite ja nende sisu õpetamisprotsessis arendab ja õpetab last. See on põnev õppimisvõimalus, kus laps on aktiivses rollis. (Pors, 2013).

Haridustehnoloog lasteaias suudab aidata, nõustada ja toetada oma kolleege ja koordineerida meediaprojekte. Ta innustab kasutama õppeprotsessis digitehnoloogia võimalusi. Samas haridustehnoloog ise areneb koos digimaailmaga ja jälgib IKT riiklike arengusuundeid. Abistab pedagooge tehnoloogia kasutamisel, probleemide lahendamisel ja tutvustab õpitarkvaraga. (Pors, 2013). Haridustehnoloog teab, kuidas lõimida õppetegevusi õppekava järgi, kasutades kaasaegset tehnoloogiat. Informaatika ei ole raske aine, kui luua õppeprotsess mängu kaudu. Lapsed paremini õppivad vajalikud teadmised kaasaegsete õppemeetodite kaudu.

Alushariduse pedagoogi tudeng, kes valib haridustehnoloogi suunda, õpib samad didaktika teadmised. Lisatakse meediakasvatuse aine eelkooliealistele, IKT-põhiseid mänge, informaatika didaktika. Õpetakse animatsiooni luua ja kasutada oma õppeprotsessis. Tudengid läbivad haridustehnoloogi praktikat, et õpida meeskonnatööd ja nõustamist. (Pors, 2013). Alushariduse pedagoog haridustehnoloog oma väljakutsel lähtub kõikidest didaktika printsiipidest. Selleks, et püstitud eesmärki saavutada on vajalik teaduslikust oma erialas ja kasvatuslike arenguülesannete täitmist. IKT- vahendid on juba seotud tavaeluga, nende abil mugavam tutvustada lastele näitlikku õppematerjale ja õpetada last kasutada digi tehnikat oma loomingulises tegevuses. Haridustehnoloog organiseerib õppeprotsessi, paneb eesmärke, ülesandeid, mõtleb sisust ja loob vajalikud tingimused. Tegevused on integreeritud, loovad, põnevad ja tehtud kasutades IKT-vahendeid. Lasteaias haridustehnoloog on aktiivne suunaja ja organiseerija, kes annab lastele ja koleegidele proovida oma jõudu IKT maailmas.

 

KASUTATUD ALLIKAD

Peri, A. (2013). Digiõppe alushariduses

http://uudiskiri.e-ope.ee/?p=10098 [20.03.2016]

Pors, M. (2013). Lasteaedadesse haridustehnoloogid

http://koolielu.ee/info/readnews/335945/lasteaedadesse-haridustehnoloogid%20 [20.03.2016]

Pors, M. (2013). Kas nüüdisaegne lasteaed vajab digitaaltehnoloogiat?

http://koolielu.ee/info/readnews/332253/kas-nuudisaegne-lasteaed-vajab-digitaaltehnoloogiat [20.03.2016]


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s