Õppemäng “Aastaring”

Õppemäng on mõeldud 6-7 aastastele lapsele. Mängu põhieesmärg on valmistada last kooli.

Mängu abil võib õppida eesti tähestiku, aasta kuud ja hooaja tunnused. Mänguvahendid on mõeldud nii, et neid võib ka eraldi kasutada. Mängu kaudu laps õpib lugema, loendama, orienteeruma aastaringis ja kuude järjekorras. Mängu jooksul on vaja suunata last rääkima, mida ta teeb, kuidas ta mõtleb, mis erinevused on tähtedel ja kuidas neid eristada? Lapsega on vaja rääkida hooaja tunnustest. Loendada võib mitte ainult tunnuseid vaid ka tähti sõnadest. Tunnustuseid liitma ja lahutama, välja mõelda koos matemaatilist muinasjuttu. Osaliselt mängu võib kasutada ka väiksematega lastega, et numbritega tutvustama või hooaja tunnustusega mängima (rühmitama) ja trükitähtedega tutvustama.

 

MÄNGUVAHENDID:

Tabel suurusega A2;

3 komplekti eesti kirjatähtedega ja trükitähtedega;

Komplektid (komplekt – 12 tk.) : päikesed, rohelised lehed, lilled, seened, pirnid, oranž lehed, päkapikude mütsid, lumepallid, kuused, vihmatilgad, linnud, vihmavarjad.

 

MÄNGU KASUTAMINE:

Mäng sobib vanusele 6-7 aastat.


Osaliselt mängu võib kasutada 3- 6 a. vanuses.

Tabelis on  kirjutatud 12 aastakuud. Iga kuu all kirjutatud kuu järjekorra number.

Kõige lihtsam variant, alustada numbritest. Vastavalt numbrile panna hooajatunnused, nt. Jaanuar – 1, paneme üks lumepall. Veebruar – 2, paneme 2 kuusepuid jne.

Sügis (September, Oktoober, November) : pirn, seen, oranž puuleht;

Talv (Detsember, Jaanuar, Veebruar): päkapiku müts, lumepall, kuusk;

Kevad (Märts, Aprill, Mai): lind, vihmatilk, vihmavari;

Suvi (Juuni, Juuli, August): päike, lill, roheline puuleht.

Järgmine samm, loeme sõnu. Võtame abiks trükitähed, leiame samad tähed ja koostame ise samu sõnu. Kui trükitähed on selged, teeme mäng keerulisem ja võtame juurde kirjatähed.


EESMÄRGID:

Iga hooaja tunnuseid on 12 tk., nende abiks võib õpida liitma ja lahutama 12 piires. Tegevuse jooksul koostame matemaatilist muinasjuttu. Näiteks: 9 vihmatilka sadas, tuli päike ja kaks vihmatilka kuivas ära.

Matemaatika: Laps loendab, liidab ja lahutab 12 piires. Oskab rühmitada aastaringi tunnused. Laps orienteerub aastaringis, kuude järjekorrast ja nende järjekorra numbritest.

Mina ja Keskkond: Laps teab aastaringi 12 kuud ja nende järjekord. Oskab nimetada hooaja tunnused.

Keel ja Kõne: Laps õpib ja häälib eesti tähed läbi trükitähtede ja kirjatähtede. Laps koostab matimaatilist muinasjuttu. Laps nimetab numbreid.

Üldoskused: Laps mängib väikestega mänguvahenditega ja arendab oma peenmotoorikat.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s