Tegevus №3

ÜHE PÄEVA TEGEVUSTE KAVA                                 

 

Laste vanus: 3 -5 a.                                                               Laste arv: 10 last.

Teema: D-täht

Tegevuse läbiviija: Anastassia Anatskaja                              Kuupäev: 3 detsember 2015

Eesmärgid (vt: KELA RÕK-i juurde kuuluvad käsiraamatud Üldoskuste areng koolieelses eas ja Õppe- ja kasvatustegevuse valdkonnad). NB! Ühe päeva tegevustele ei tasu üle kolme eesmärgi seada – teha võib alati rohkem, kuid keskenduda soovitan kahele-kolmele eesmärgile (st et valite alltoodud valdkondadest kolm, millele eesmärgi sõnastate, ülejäänud valdkonnad kustutage ära).

Tunnetus-ja õpioskused: Laps suudab end kuulamiseks, vaatlemiseks, jälgimiseks kokku võtta, püsida ühe tegevuse juures laskmata oma tähelepanu.

Sotsiaalsed ja enesekohased oskused: Laps ootab oma järjekorda, kui tegutsevad teised lapsed.

Mina ja keskkond: Laps oskab eristada metsloomi, lindu ja puid.

Keel ja kõne: Laps nimetab tuttavaid puid, metsloomi ja lindu. Laps tutvub D tähega, kuulab ja otsib D sõnade alguses ja sees. Laps vaatleb ja nimetab pilte ja märkab, kus on D täht sõnas.

Matemaatika: Laps moodustab hulke: metsloomad, linnud ja puud.

Kunst: Laps nimetab joonistatud pildid ja värvib need, mis nimetuse sees on D täht.

Ettevalmistus/eeltöö:

Lastepoolne: Lapsed istuvad vaiba peale poolringi. Teises osas istuvad laua taga. Kuulavad tähelepanelikult ja tõstavad käsi, kui soovivad öelda.

Õpetajapoolne: Õppevahend/mäng kaartidega (sõnad: metsloomad, linnud, puud), 4 kaarti puudega, 4 kaarti lindudega, 4 kaarti metsloomadega. Kiletatud pildid viljadega ja esemetega, mis nimetuse sees või alguses on D-täht. Töölehed raamatust „Emakeel mudilastele“ D-täht. Värvilised pliiatsid. Kaart D-tähega.

Tegevuse käik

Tegevuse osad, tegevus- liigid Käsitletavad alateemad, olulised küsimused, põhimõisted ja nende edastamiseks kasutatavad meetodid, mängulised võtted Abi- ja näitvahendid
I  SISSEJUHATUS Õpetaja paneb põrandale kolm kaarti, hulkade nimetused:

Metsloomad

Linnud

Puud

Omavahel on segatud pildid puudega, metsloomadega ja lindudega.

Iga laps võtab ühe pilti, nimetab, mis see on (metsloom, lind, puu), kui oskab nimetab ka, mis loom/lind/puu see on (kui ei oska, aitavad teised lapsed) ja paneb õige hulka nimetuse alla.

Ja nii edasi.

Õpetaja näitab lastele, et iga hulka nimetusel on D-täht.

Näitab kaart D-tähega.

Õppevahend kaartidega.

Kaart D-tähega.

IIPÕHIOSA  Lapsed istuvad laua taga.

Õpetaja võtab pildid ja näitab neid järjekorras.

Küsib, mis see on? Lapsed nimetavad.

Kas sõnade sees on D-täht? Kuulab vastused, kui vastus ei ole õige, kordab lastega koos sõna aeglaselt ja küsib veel kord.

Piltidel on: ManDariin, viinamarjaD, reDis, porganD, Dušš, Diivan, lauD.

 

Pildid

III  LÕPETAV OSA  Iga laps saab oma tööleht. Laua peal on mitu korvi pliiatsitega.

Õpetaja vaatab koos lastega kõik pildid üle ja nimetab koos nendega. Märkame, kus on D-täht sõnade sees. Tõmbame ring pliiatsiga ümber pilti.

Lapsed iseseisvalt värvivad pildid, kus sõnade sees on D-täht.

Töölehed,

Värvilised pliiatsid.

TEEMAKÄSITLUST  TOETAVAD LISATEGEVUSED  Rühma kuuplaanis D-täht on kuu täht (Detsember), jõulukuu täht.  

 

TEGEVUSE ANALÜÜS:

Tegevuse koostamisel kasutasin rühma nädalaplaan ja eesmärgid. Selle järgi välja mõtlesin oma tegevus. Oma plaanidega jagasin juhendajaga, tema andis nõu. Esimesel osal kasutasin üks põnev õppevahend. Piltide sorteerimisega lapsed said hästi hakkama. Piltide kirjeldamiseks, palusin last kasutada täislaused. Tegevuse ajal samad tüdrukud vestlesid omavahel, ma palusin neid eraldi istuma ja see aitas. Viimane osa oli kõige raskem. Selleks, et sellega hakkama saada, oli vaja keskenduda ja tähelepanelikult kuulda. Terve rühmaga vaatasime pilte töölehel, nimetasime. Pärast leidsime koos, kus sõnas on D-täht ja tõmbasime pliiatsiga ringi ümber pilti. Kui see koos tegevus oli tehtud, iga laps värvisid iseseisvalt. Märkasin, et mõned 3aastased lapsed kuulavad häälikud sõnas paremini, kui 5aastased. Tegin kokkuvõte, et mõned lapsed vajavad rohkem inividuaalseid tegevuseid õpetajaga, et aidata nendele areneda oma oskuseid keel ja kõne valdkonnas. Jagasin oma mõtted juhendajale, tema oli nõus minuga ja ise teadsid kes vajab rohkem tähelepanut.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s