Juhtimine

Mis on juhtimine ning miks on õpetajal, kes töötab haridustehnoloogina või täidab haridustehnoloogi ülesandeid vajalik teada kuidas lasteasutust juhitakse ning üldiseid juhtimise põhimõtteid? Kuidas algteadmised juhtimisest aitavad haridustehnoloogi tema töös?

Ükskõik millest osakonnast räägitakse, juhtimine on kõige eest. Hea juht on väärtuslik just tema abil koostatakse töökas kollektiiv ja koordineeritakse tööprotsess. Juht areneb ise ja arendab teisi. Tema jaoks autoriteet ei ole oluline, olulisem on terve töökeskkond ja töötajate poolt ülesannete selge nägemine ja täitmine. Selleks, et mehhanism töötaks on vaja kõik detailid ilusti oma kohale panna. Sama toimub kollektiivis, iga üks peab teadma oma kohta ja rolli.

Juhtimine täna ja ennem erineb. Tänapäevane mõiste juhtimine ei ole käske andmine ja totalitaarne jälgimine töötajate järgi, vaid terve filosoofia. Tõhus juht omab erinevad iseloomu jooned: juhib oma aega, teeb õiged valikud orienteerudes organisatsioonile, oskab mobiliseerida meeskonna tugevusi, seab ja jälgib prioriteete ja omab otsustusvõimet (Mänd, 2008). Positiivse tulemuste saamiseks, peab juht arusaama, et inimesi ei saa juhtida. Juhtida saab ainult protsesse, mis koosnevad mitmetest mikroprotsessist, nagu haru-, kõrval-, abi-, tugi-, lisaprotsessidest ja võimalik, et ka muudest protsessidest. (Laas, 2012).

Tänapäeval me elame kaootilises keskkonnas, kus koguaeg muutuvad tingimused ja nõuded. Selle kiire adapteerimiseks vajavad töötajad rohkem vabadust ja vastutust. (Mihhailova, 2009). Eriti rääkides haridustehnoloogiast, peab meeles pidama, et loovus ei kanna piiritlemist. Töötades lasteaiaõpetajatega on vaja anda nendele võimalust improviseerimiseks ja proovimiseks, just nagu lastel. Hea juht on nii liider kui lasteaiaõpetaja. Liidri poolt ta juhib tööprotsessi ja suunab töötajaid. Lasteaiaõpetaja poolt ta efektiivselt koordineerib tegevusi, õpetab töötama koos ja võimaldab teha iseseisvalt otsustusi ja leidma paremaid lahendusi. (Mänd, 2008).

Oma kogemuse järgi saan öelda, et parem töökoht on see, kus töötajatele antakse piisavalt vabadust. Töötaja ise juhib oma tööajaga ja vastutab, et töö oleks valmis õigel ajal. Mõned töötavad kiiremini, teised aeglasemini. Tõeline juht mäletab seda ja ei pane üldiseid kriteeriume. Hea, kui juht arendab oma juhtimise oskusi ja teeb eneseanalüüsi oma töös. Kahjuks, juhtub ka vastupidi, et juht lõhub hästi organiseeritud tööprotsessi. Siin on ka kriteeriumid, mille järgi saab öelda, et juht on ebakompetentne:

  1. Konfliktide vältimine (ei lahenda ise konflikte ja palub enda asemel teisi, ei hoia oma seisukohti ja ignoreerib ebasobivat käitumist).
  2. Domineeriv vajadus meeldida (ei ole konkreetne oma arvamuses ja tegevustes, ei ole selgeid kriteeriume, alluvate türanniseerimine).
  3. Haigettegev käitumine (annab ülejõukäivaid ülesandeid, mõtleb ümber ja ei informeeri asjaosalisi, negatiivne käitumine töötajatega, tõstab häält). (Merkuljeva, 2017).

Haridustehnoloog on oma moodi protsesside juht. Ta peab juhtimise aluseid teadma ja hästi neid oma töös kasutama. Selleks, et tekkiks usaldusväärne ja meeldiv suhe meeskonnaga. Leidma sobivat suhtemisviisi iga töötajaga ja olema hea pinge taluvusega. Sama ajal ta peab olema konkreetne ja oskama oma seisukoha eest seisma. Juhul, kui haridustehnoloog töötab ka lasteaiaõpetajana, peab ta efektiivselt oma aega planeerima. Haridustehnoloog on see inimene, kes kõik need iseloomustusi omab.

KASUTATUD KIRJANDUS:

Laas, M. (06. 02 2012. a.). Postimees. Allikas: Mis on juhtimine ja milline on hea juht?: http://majandus24.postimees.ee/763508/mis-on-juhtimine-ja-milline-on-hea-juht

Merkuljeva, T. (16. 02 2017. a.). Arenguvestlused ettevõttes. Allikas: http://arenguvestlus.weebly.com/juht-teiste-arendajana.html

Mihhailova, G. (2009). Kaasaegsed juhtimisteooriad. Pärnu. http://dspace.ut.ee/bitstream/handle/10062/14232/kaasaegsed_juhtimisteooriad.pdf?sequence=1

Mänd, K. (01 2008. a.). Director.ee. Allikas: Juhtimine südame, käe ja peaga: http://www.director.ee/juhtimine-sdame-ke-ja-peaga/


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s