Trükkimine

Trükkimine on jäljendi tegemine, selle võib teha mingist olemasolevast materjalist, väljakraabitud pildist plaadil, linooli või puusse uuristatud klišeest, korgist või kartulist tehtud templist. Võimalusi onn äärmiselt palju, kuid põhimõte on alati üks. Mingi alus kaetakse õhukese ja ühtlase värvikihiga ja peale vajutamist jätab see materjalile (paberile) jälje. Järgnevalt on ülevaade lihtsamatest trükkimise võimalustest.

Trükkida on võimalik väga mitmete värvidega- spetsiaalsete trükivärvidega, vesivärvide, akrüül- ja plakativärvidega, kangale kangavärvidega.

Õli- ja trükivärvide lahjendamiseks on lahustid ja tärpentiinid, vee baasil värve saab leige veega puhastada. Spetsiaalse seguga värvist, tapeediliimist ja nõudepesuvahendist on ka võimalik trükkida.

Paberitest sobivad trükkimiseks õhemad ja siledamad, kuid huvitava tulemuse saab ka käsitsitehtud paberitega, eriti tundliku pinna saame siidpaberile trükkides. Enne trükkimist oleks soovitav paber kergelt niiskeks teha. Võimalik on mõni aeg veevannis paberit hoida või siis ühtlaselt niiske švammiga üle niisutada.

Kuna trükkimine määrib üle keskmise, pane selga vanemad riided, kata tööpind ajalehtede või lauakattega. Käepärast olgu lapp plekkide ja pritsmete pühkimiseks. Švammid, pintslid on samuti vajalikud. Pese või puhasta templid ja klišeed alati koheselt peale trükkimist, samuti enne uue värvi kasutusele võtmist.

Trükkimise jaoks on olemas spetsiaalsed rullid, pressid, plaadid. Kuid kodusest majapidamisest leiame neile aseained. Värvi kandmise rullina sobib fotorull või ka vana taignarull. Rull on vajalik värvi kandmiseks, kuna siis katab värv aluse ühtlasemalt. Ühtlase värvikihi saamiseks vajuta tuubist või pane lusikaga potist värv alusplaadile- pleksiklaas, metall, klaas. Alus peab olema alati hästi puhastatud, muidu jääb eelmise trükkimise värv segama. Rulli ettevaatlikult värv alusplaadile laiali niikaua, kui kogu kiht on ühtlane. Nüüd saad trükkida selle plaadi peal või värvise rulliga kanda värv klišeele.

• Mitmevärvilise tulemuse jaoks pane aluse mitu värvi

• Värvi saab alusele kanda ka hästi painduva labidakesega.

• Trükirulliks sobib juba aegunud pesumasina väänamisrulle.

• Metalllusikaga on võimalik ka pilte välja hõõruda.

Trükkida, jäljendeid teha saab ka sõrmedega. Lõigata välja aluspapist koht, mida tahate lõpptulemusena pildina näha ja siis värvise sõrmega aluspaber katta.

Kinnita šabloon aluspaberile maalriteibiga, tee seda kõikide erinevate võimaluste juures.

Šablooni järgi saab jäljendeid jätta ka pritsides- kata aluspaber väljalõigatud šablooniga ja pritsimistehnikas kata pind. Teine võimalus on välja lõigatud šablooni järgi pilt tupsutada paberile švammitükiga või vatist ja sukast tehtud tampooniga. Trükkimise tampoone on võimalik keerata poroloonirullist ja niidiga kinnitada.

WP_20150606_19_19_42_Pro WP_20150606_19_19_57_Pro WP_20150606_19_20_07_Pro WP_20150606_19_20_22_Pro WP_20150606_19_20_32_Pro WP_20150606_19_20_42_Pro WP_20150606_19_21_00_Pro


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s